21.2.13

Choroby psychosomatyczne

Choroba psychosomatyczna to taka, do której przyczyniła się nasza psychika, czyli my sami, aczkolwiek nie wyklucza to wpływu innych rzeczy na powstanie choroby. Obecnie medycyna psychosomatyczna opiera się na holistycznym ujęciu człowieka, co oznacza traktowanie pacjenta zarówno pod kątem biologii, psychiki, jak i czynników społecznych.


Zaburzenia psychosomatyczne można podzielić na trzy grupy (Ścigała):
1. Choroby, których czynnikami etiologicznymi są bodźce psychiczne. Są to tak zwane nerwice wegetatywne, czyli bóle głowy, których źródłem jest napięcie psychiczne, nawykowe wymioty, jadłowstręt psychiczny, pewne postacie otyłości.
2. Choroby, w których czynnikiem istotnym, choć nie wyłącznym są urazy psychiczne (doświadczenia traumatyczne). Do grupy tej należą: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelita grubego, samoistne nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, astma oskrzelowa, choroby alergiczne (np. atopowe zapalenie skóry).
3. Choroby, w których czynnik psychiczny jest czynnikiem zaostrzającym proces chorobowy. Są to: cukrzyca, nadczynność tarczycy, gościec pierwotnie przewlekły.
Manfred Bleuler wśród chorób psychosomatycznych wymienia:
1. Choroby organiczne (nadciśnienie tętnicze, owrzodzenie żołądka, owrzodzenie dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba niedokrwienna serca, przewlekły gościec stawowy.
2. Zaburzenia funkcjonalne (przewlekłe zaparcia, moczenie mimowolne, zaburzenia seksualne, tiki nerwowe).
3. Pośrednie zaburzenia psychosomatyczne (otyłość, uzależnienia, samouszkodzenia, samobójstwa).


Za choroby psychosomatyczne uważa się więc:
- nadciśnienie tętnicze,
- astmę,
- chorobę wrzodową,
- atopowe zapalenie skóry,
- wrzodziejące zapalenie jelit,- nadczynność tarczycy,
- gościec,
- otyłość,
- depresję,
- raka. 
Polemik na temat tej nowej koncepcji było i jest wiele, ale medycyna psychosomatyczna wciąż się rozwija, a jej znaczenie rośnie. 

"Przyroda lubi tych, którzy żyją według jej praw. W chwili narodzin człowiek jest oblewany zimną wodą, następnie robi wdech, wciąga powietrze. Dotyka go pierwszy promień słońca, a wspiera ziemia. Umierający człowiek żegna się ze światłem słonecznym, przestaje oddychać, schodzi pod ziemię. Dlatego zawsze między narodzinami a śmiercią leży życie, które w pełni zależy od słońca, powietrza, wody i ziemi. Słońce daje nam energię życiową, powietrze zapewnia naszemu organizmowi tlen, woda wypełnia komórki naszego ciała, a ziemia nas karmi. Takie są prawa przyrody. Są one niezmienne i wieczne." /M. Tombak/ 
Zdrowie człowieka  najbardziej niszczy:
  • nieprawidłowe oddychanie, 
  • nieprawidłowe jedzenie, 
  • nieprawidłowe picie, 
  • mało ruchu, 
  • brak radości życia, 
  • takie emocje, jak: zazdrość, podłość, chciwość, gniew. 
  • problemy i rozterki.

Przyczyny chorób 
Fundamentem człowieka jest kręgosłup.  Jeżeli coś jest nietak z kręgosłupem, zaczynają nas nękać różne choroby
Nigdy nie jest za późno na to by "posprzątać" organizm.Organizm każdego człowieka posiada 7 systemów oczyszczaniaze śluzu, substancji smolistych i innych „brudów", które niszczą nasze zdrowie. Jeżeli jeden lub kilka systemów oczyszczenia nie spełnia swoich funkcji, to wywołuje różne choroby. 
Na pytanie: "Jakie błędy, prowadzące do zniszczenia systemów oczyszczania organizmu popełniają ludzie?" M. Tombak odpowiedział: 
"Spożywamy nieodpowiednie płyny, zbyt dużą ilość gotowanych posiłków, dużo białka zwierzęcego — co powoduje ciągłe zatrucia organizmu toksynami i gnicie w układzie pokarmowym. Nieprawidłowe łączenie posiłków obciąża układ trawienny, stąd zwyrodnienie układu pokarmowego, szczególnie jelita grubego. Człowiek nie chce żyć według praw natury, przestał korzystać z dobrodziejstw ziemi, zastępując je smakołykami w ładnych opakowaniach. Przyzwyczaił się do tego, że wszystko powinno być słodkie, smaczne, gotowane i ciepłe. Dlatego trwa w „rozcieńczonym" stanie. Wraz z „zatrutą" krwią po ciele rozchodzą się choroby, ubywa zdrowia, słabnie serce, obumierają komórki mózgu. Nie pomagają żadne tabletki. Organizm przypomina stojące bagno, które stopniowo człowieka wchłania." 
Co robić? 
Do wyboru mamy dwa wyjścia: 
- żyć, chorując i czekając na śmierć,  
- zmienić swoje życie tak, żeby być zdrowym.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz