2.4.13

Terapia qigong


Leczenie nadciśnienia
 
"LECZENIE NADCIŚNIENIA PRZY POMOCY ĆWICZENIA FU'AN ZHUANG
Terapia qigong (ch'i kung) jest jedną z metod terapii tradycyjnej chińskiej medycyny. Dlatego przede wszystkim należy wiedzieć jak nasza tradycyjna medycyna odnosi się do problemu nadciśnienia. Otóż jest ono rezultatem tego, że: 'yin jest puste, a yang wyniosłe, góra wypełniona, a dół próżny, zakłócona jest harmonia yin i yang, qi i krew poruszają się chaotycznie'. Jak napisano w 'Wewnętrznej księdze Żółtego Cesarza':
'Wszelkie zawroty głowy związane są z wątrobą'. Mamy tu do czynienia z tym, co w medycynie chińskiej diagnozuje się jako: 'ból głowy', 'zawroty głowy', 'nadmiar yang w wątrobie' lub 'wiatr w wątrobie'. 
Medycyna chińska uważa, że wzrost ciśnienia krwi jest rezultatem zablokowania qi i krwi w górnej części ciała. Dlatego podczas treningu należy sprowadzić qi i krew w dół. Zwykle wykorzystuje się wizualizację 'kąpieli pod prysznicem' (ponieważ mieszkańcy wsi z reguły nie mają pryszniców, więc trudno może być im wyobrazić sobie na czym to polega, mogą zatem wykorzystać wizualizację 'kąpieli w kroplach deszczu'). Należy wyobrazić sobie, że ćwiczenie wykonujemy pod prysznicem (lub w strugach deszczu). Czujemy, że woda spływa od czubka głowy w dół, omywając całe ciało, a ciśnienie krwi jednocześnie spada. Ten rodzaj wizualizacji nazywa się 'zewnętrznym prysznicem'. Niekiedy stosuje się wyobrażenie, że woda od czubka głowy (punkt baihui) spływa wewnątrz ciała (wzdłuż linii środkowej) do stóp (punkt yongquan), i w ślad za tym spada ciśnienie krwi. Taka wizualizacja nazywana jest 'wewnętrznym prysznicem'. Wizualizacje te przynoszą szybsze efekty niż zażywanie lekarstw. Każdy może doświadczyć stopniowej zmiany. W żadnym wypadku nie wolno się spieszyć, niecierpliwić, gdyż spowoduje to wzrost ciśnienia krwi."

Metodę tą spotkałam szukając sposobu na obniżenie ciśnienia krwi. Sprawdź czy działa na Ciebie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz