Aronia uważana jest za jeden z najzdrowszych owoców jagodowych na świecie!
Zawierają one dużą ilość antocyjanów, fenolokwasy, garbniki, pektyny, witaminy (sporo witaminy C i P) oraz sole mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i pierwiastki śladowe: jod, mangan, molibden.
Kwas chlorogenowy i kawowy mają właściwości ochronne na trzustkę, wątrobę i nerki, wykazują wpływ antybakteryjny i żółciopędny. Hamują rozwój bakterii nawet opornych na antybiotyki (bacytracynę, neomycynę i polimiksynę) . Wzmagają regenerację komórek wątroby.
Antocyjany i flawonoidy aroniowe poprawiają krążenie krwi w mózgu, krążenie oczne, wieńcowe i w kończynach. Działają antyagregacyjnie. Wzmacniają i uszczelniają nabłonki, w tym również śródbłonki naczyń krwionośnych. Łagodzą objawy alergii i wielu innych chorób autoimmunologicznych. Pektyny mają właściwości prebiotyczne i ochronne na nabłonek jelitowy oraz żołądkowy. Miejscowo zastosowane, szczególnie w obecności garbników działają przeciwwysiękowo i hamują drobne krwawienia.
Pektyny, antocyjany i flawonoidy oraz fenolokwasy zawarte w aronii obniżają ciśnienie tętnicze krwi (przez spazmolityczny wpływ na mięśnie gładkie i wzmaganie diurezy), wpływają przeciwmiażdżycowo i moczopędnie. Odtruwają organizm. Obniżają stężenie lipidów i cholesterolu we krwi. Sok aroniowy pobudza procesy krwiotwórcze.
ZASTOSOWANIE:
Antyoksydant, problemy ze wzrokiem, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie oka, oparzenia i trudno gojące się rany, zespół jelita drażliwego, stany zapalne i wysięki, stymulacja systemu GALT i MALT. Nieżyt pokarmowy, gojenie nadżerek błon śluzowych, hemoroidy. Arteriosklerioza. Owoce aronii stosowano w medycynie ludowej w leczeniu oparzeń i trudno gojących sie ran.
Napar: Owoce wystarczy zalać wrzątkiem, poczekać do momentu aż napar zmieni kolor na czerwonawy. Można również sporządzać nalewki i inne przetwory wedle uznania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz