14.6.13

Brzoza

Brzoza brodawkowata - (Betula verrucosa Ehrh) - polecana przez MAGiCZNY OGRÓD
Roślina jest drzewem z rodziny Brzozowatych (Betulaceae), występującym w umiarkowanej strefie półkuli północnej. W Polsce jest pospolita na całym niżu i w niższych partiach górskich, w lasach na miejscach suchych; czasem sadzona w parkach i koło domów.
Surowcem zielarskim są pączki, kora i liście. Te ostatnie zbiera się w maju młode liście brzozy i suszy w miejscach zacienionych i przewiewnych. Równorzędnego surowca dostarcza brzoza omszona . Liść brzozy zawiera flawonoidy, garbniki katechinowe, saponiny (tylko w młodych liściach), związki tri terpenowe, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i prowitaminę K.
Preparaty z liści zwiększają wydalanie moczu, a wraz z nim jonów sodu, chloru i kwasu moczowego co prowadzi do odkwaszenia organizmu, regulują przemianę materii, odtruwają organizm poprzez oczyszczenie go z toksycznych produktów, ochraniają miąższ wątroby, ogólnie wzmacniają, działają silnie napotnie, przeciwobrzękowo, przeciwgośćcowo, żółciopędnie, przeciwtrądzikowo,. Zapobiegają kamicy moczowej i żółciowej, uszczelniają i wzmacniają naczyńka krwionośne, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, regulują trawienie.

Wewnętrznie liście brzozy są stosowane w obrzęku pochodzenia sercowo-nerkowego, skąpomoczu, nadmiarze związków azotowych we krwi powodujjących zawroty głowy, bóle głowy, reumatyzm, nadmiar kwasu moczowego we krwi, kamica moczowa, bóle nerkowe, puchlina wodna, otyłość, nadmierne wypełnienie naczyń krwią, artretyzm, białkomocz, nadciśnienie i wywołane przez nie zaburzenia (mózgowe, zawroty głowy, muszki przed oczami), pasożyty jelitowe, miażdżyca (stwardnienie tętnic). Zewnętrznie stosowane są przy chorobach skórnych, zapaleniu węzłów chłonnych i ranach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz